Kuivtoit

 

Kuivtoit ehk graanul võib moodustada vaid väikese osa küüliku kogutoidust, umbes 5%. Kuigi kuivtoidu osakaal küüliku igapäevasest toidust ei moodusta väga suurt osa, peab selle andmisel olema ettevaatlik ja valima sobiliku graanuli.

 

Oluline on valida nn. täistoit, mis on ühevärviline graanul. See on meie silmale küll igavam, kuid iga suutäis on ühtlase toiteväärtusega. Need täistoidud on loodud nii, et need sisaldaksid küülikutele kõiki vajalikke toitaineid. Valida tasub graanul, mis sisaldab 20% või rohkem kiudaineid ja vähem kui 15% valku. 

 

Siiski ei sisalda graanulid pikki kiudained, mis on küülikute seedimisele vajalikud. Seega on ülimalt oluline, et küülikul on pidevalt ligipääs heinale!

 

 

Ära vali küülikule söögiks värvilist müslisegu!

 

Küülikud söövad müslisegusid valikuliselt. Kui anda küülikule suur ports müslisegu, valivad nad endale kõige meeldivamad tükid ja jätavad ülejäänu alles. Sama on lapsega, kes sööb liiga palju maiustusi ja õhtusööki ei taha. See tähendab, et nad ei saa kuivtoidust kõiki vajalikke toitaineid. Samuti soodustavad sellised segud ülekaalu, kuna meeldivamad tükid on alati suhkrurikkamad ja rasvasemad. 

 

The Royal (Dick) School of Veterinary Studies viis läbi kaheaastase uuringu, mille tulemusel leiti, et müslisegud tekitavad küülikutele (ja ka teistele loomadele) eluohtlikke hamba- ja seedeprobleeme. Müslisegude andmine, sõltumata kas neid antakse koos heinaga või ilma heinata, põhjustavad mitmeid probleeme nagu näiteks:

  1. aeglustunud soolestiku tegevus, mille tulemusel võib oluliselt kergemini tekkida sooletegevuse seiskumine ja see võib olla surmav. Küülikute seedeprotsess peab olema pidevas liikumises, mille tagab kiudainerikas toit. 
  2. hammaste ebanormaalne kasv. Ebapiisava kulumise järel tekivad hambahaigused. Äärmuslikel juhtudel hambajuured kasvavad läbi lõualuu või silmakoobaste ja see on äärmiselt valulik.
  3. kuseteede probleemid, kuna müslisegude söömise tagajärjel väheneb vee tarbimine. 
  4. ülekaalu, mille tagajärjel tekivad veel mitmed haigused (nt podotermatiit, liigeste haigused, vähesest liikumisest tingitud seedehäired jpm.) 

Loomapoodides ja teistes kauplustes on müügil ka väga palju selliseid kuivtoitusid, mida küülikutele ei tohiks üleüldse anda. Riiulid on täis erinevaid pakke, mille peal ilutsevad kirjad, kuidas üks või teine toit on parim, rikastatud või gurmee. Neid reklaame tasub aga ignoreerida ja uurida pigem pakendi tagaküljel olevat koostisosade loetelu ja analüütilist koostist:

                Kiudained: Mida suurem kiudainete sisaldus, seda parem on toit küüliku seedimisele. Võiks sisaldada vähemalt 20% kiudaineid ;

                Valk: tervele täiskasvanud küülikule sobib 12-14ja valgusisaldusega toit. Noored küülikud, alla 5 kuu vanused, vajavad kõrgemat valgusisaldust, umbes 16% ;

                Kaltsium ja fosfor: kaltsiumisisaldus peaks olema 0,5-1% ja fosforisisaldus 0,4-0,8%. Oluline on ka nende suhe toidus 1,5-2:1 ;

                Rasv: rasvasisaldus toidus peaks olema 2,5-5% ;

    Vitamiinid: D vitamiin 1000 IU/kg, E vitamiin 50 IU/kg ja A vitamiin 10 000 IU/kg.

 

Koostisosad on loetelus proportsioonide järjekorras. See tähendab, et suurima sisaldusega koostisosa tuuakse välja esimesena. Eelistada tuleks selliseid toite, millel on loetelus hein teraviljadest eespool. Kuna rohus on rohkem kiudaineid ja vähem valku kui teraviljas, on heinapõhistel toitudel üldiselt ka sobivam toiteväärtus.

 

Panime kokku ka tabeli küülikutele sobivatest kuivtoitudest, mida peaks Eesti kaubandusest olema võimalik saada

(analüütiline koostis võib mingil määral varieeruda):